Kodi zonal 2642 / +3522642Kodi zonal:2642     (+352 2642)
Qyteti/qyteza ose krahina:Plateau de Kirchberg

Shteti:

LuksemburguPrefiksi 2642 është kodi i zonës për Plateau de Kirchberg. Dhe Plateau de Kirchberg ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Plateau de Kirchberg, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Plateau de Kirchberg, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 2642.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +352 2642 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Plateau de Kirchberg për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 2642.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 2642 / +3522642 (Luksemburgu)