Kodi zonal 2628 / +3522628Kodi zonal:2628     (+352 2628)
Qyteti/qyteza ose krahina:Luxembourg City

Shteti:

Luksemburgu


Kodi zonal 2628 / +3522628 (Luksemburgu)


Prefiksi 2628 është kodi i zonës për Luxembourg City. Dhe Luxembourg City ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Luxembourg City, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Luxembourg City, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 2628.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +352 2628 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Luxembourg City për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 2628.
Llogaritësi I numrit të telefonit