Kodi zonal 255 (+238255 / 00238255 / 011238255) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:255     (+238 255)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Vila do Maio

Shteti:

Kape Verde

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 255 / +238255 / 00238255 / 011238255, Kape Verde (hyrja telefonike)


Prefiksi 255 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Vila do Maio. Dhe Vila do Maio ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Vila do Maio, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238 (00238), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Vila do Maio, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 255. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +238 255 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Vila do Maio për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 255.