Kodi zonal 2483 (+3522483 / 003522483 / 0113522483) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:2483     (+352 2483)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Vianden

Shteti:

Luksemburgu

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 2483 / +3522483 / 003522483 / 0113522483, Luksemburgu (hyrja telefonike)


Prefiksi 2483 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Vianden. Dhe Vianden ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Vianden, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352 (00352), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Vianden, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 2483.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +352 2483 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Vianden për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 2483.