Kodi zonal 24 (+50624 / 0050624 / 01150624) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:24     (+506 24)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Alajuela

Shteti:

Kosta Rika

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 24 / +50624 / 0050624 / 01150624, Kosta Rika (hyrja telefonike)


Prefiksi 24 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Alajuela. Dhe Alajuela ndodhet në Kosta Rika. Nëse ndodheni jashtë Kosta Rika dhe dëshironi të telefononi një person në Alajuela, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kosta Rika është +506 (00506), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Alajuela, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +506 24. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +506 24 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Alajuela për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00506 24.