Kodi zonal 225079 (+235225079 / 00235225079 / 011235225079) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:225079     (+235 225079)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Guera

Shteti:

Çad

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 225079 / +235225079 / 00235225079 / 011235225079, Çad (hyrja telefonike)


Prefiksi 225079 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Guera. Dhe Guera ndodhet në Çad. Nëse ndodheni jashtë Çad dhe dëshironi të telefononi një person në Guera, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çad është +235 (00235), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Guera, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +235 225079. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +235 225079 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Guera për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00235 225079.