Kodi zonal 2242 (+302242 / 00302242 / 011302242) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:2242     (+30 2242)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Kos, Nisyros

Shteti:

Greqia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 2242 / +302242 / 00302242 / 011302242, Greqia (hyrja telefonike)


Prefiksi 2242 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kos, Nisyros. Dhe Kos, Nisyros ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Kos, Nisyros, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30 (0030), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kos, Nisyros, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 2242. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +30 2242 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kos, Nisyros për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 2242.