Kodi zonal 22 (+22822 / 0022822 / 01122822) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:22     (+228 22)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Lome

Shteti:

Togo

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 22 / +22822 / 0022822 / 01122822, Togo (hyrja telefonike)


Prefiksi 22 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Lome. Dhe Lome ndodhet në Togo. Nëse ndodheni jashtë Togo dhe dëshironi të telefononi një person në Lome, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Togo është +228 (00228), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lome, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +228 22. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +228 22 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lome për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00228 22.