Kodi zonal 2137 (+3752137)Kodi zonal 2137 / +3752137, Bellorusia


Prefiksi 2137 është kodi i zonës për Dubrovno. Dhe Dubrovno ndodhet në Bellorusia. Nëse ndodheni jashtë Bellorusia dhe dëshironi të telefononi një person në Dubrovno, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bellorusia është +375 (00375), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dubrovno, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +375 2137. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +375 2137 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dubrovno për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00375 2137.