Kodi zonal 21 (+3021 / 003021 / 0113021) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:21     (+30 21)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Athens-Piraeus-Eleusis

Shteti:

Greqia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 21 / +3021 / 003021 / 0113021, Greqia (hyrja telefonike)


Prefiksi 21 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Athens-Piraeus-Eleusis. Dhe Athens-Piraeus-Eleusis ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Athens-Piraeus-Eleusis, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30 (0030), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Athens-Piraeus-Eleusis, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 21. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +30 21 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Athens-Piraeus-Eleusis për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 21.