Kodi zonal 167 (+241167 / 00241167 / 011241167) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:167     (+241 167)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Franceville

Shteti:

Gaboni

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 167 / +241167 / 00241167 / 011241167, Gaboni (hyrja telefonike)


Prefiksi 167 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Franceville. Dhe Franceville ndodhet në Gaboni. Nëse ndodheni jashtë Gaboni dhe dëshironi të telefononi një person në Franceville, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gaboni është +241 (00241), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Franceville, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +241 167. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +241 167 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Franceville për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00241 167.