Kodi zonal 0963 (+390963 / 00390963 / 011390963) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0963     (+39963)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Vibo Valentia

Shteti:

Italia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0963 / +390963 / 00390963 / 011390963, Italia (hyrja telefonike)


Prefiksi 0963 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Vibo Valentia. Dhe Vibo Valentia ndodhet në Italia. Nëse ndodheni jashtë Italia dhe dëshironi të telefononi një person në Vibo Valentia, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Italia është +39 (0039), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Vibo Valentia, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +39 0963.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +39 0963 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Vibo Valentia për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0039 0963.