Kodi zonal 0890 / +61890Kodi zonal:0890     (+61890)
Qyteti/qyteza ose krahina:Kalgoorlie

Shteti:

AustraliaPrefiksi 0890 është kodi i zonës për Kalgoorlie. Dhe Kalgoorlie ndodhet në Australia. Nëse ndodheni jashtë Australia dhe dëshironi të telefononi një person në Kalgoorlie, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Australia është +61, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kalgoorlie, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +61890.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +61890 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kalgoorlie për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0061890.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 0890 / +61890 (Australia)