Kodi zonal 088 (+85688 / 0085688 / 01185688) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:088     (+85688)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Phongsali

Shteti:

Laosi

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 088 / +85688 / 0085688 / 01185688, Laosi (hyrja telefonike)


Prefiksi 088 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Phongsali. Dhe Phongsali ndodhet në Laosi. Nëse ndodheni jashtë Laosi dhe dëshironi të telefononi një person në Phongsali, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Laosi është +856 (00856), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Phongsali, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +856 88. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +856 88 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Phongsali për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00856 88.