Kodi zonal 086 (+9886)Kodi zonal 086 / +9886, Irani


Prefiksi 086 është kodi i zonës për Markazi. Dhe Markazi ndodhet në Irani. Nëse ndodheni jashtë Irani dhe dëshironi të telefononi një person në Markazi, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irani është +98 (0098), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Markazi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +98 86. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +98 86 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Markazi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0098 86.