Kodi zonal 084 / +6384Kodi zonal:084     (+6384)
Qyteti/qyteza ose krahina:Davao del Norte

Shteti:

FilipinetPrefiksi 084 është kodi i zonës për Davao del Norte. Dhe Davao del Norte ndodhet në Filipinet. Nëse ndodheni jashtë Filipinet dhe dëshironi të telefononi një person në Davao del Norte, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Filipinet është +63, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Davao del Norte, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +6384.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +6384 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Davao del Norte për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 006384.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 084 / +6384 (Filipinet)