Kodi zonal 083 / +23483Kodi zonal:083     (+23483)
Qyteti/qyteza ose krahina:Owerri

Shteti:

Nigeria


Kodi zonal 083 / +23483 (Nigeria)


Prefiksi 083 është kodi i zonës për Owerri. Dhe Owerri ndodhet në Nigeria. Nëse ndodheni jashtë Nigeria dhe dëshironi të telefononi një person në Owerri, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Nigeria është +234, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Owerri, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +23483.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +23483 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Owerri për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0023483.
Llogaritësi I numrit të telefonit