Kodi zonal 080 / +3280Kodi zonal:080     (+3280)
Qyteti/qyteza ose krahina:Stavelot

Shteti:

Belgjika


Kodi zonal 080 / +3280 (Belgjika)


Prefiksi 080 është kodi i zonës për Stavelot. Dhe Stavelot ndodhet në Belgjika. Nëse ndodheni jashtë Belgjika dhe dëshironi të telefononi një person në Stavelot, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Belgjika është +32, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Stavelot, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +3280.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +3280 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Stavelot për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 003280.
Llogaritësi I numrit të telefonit