Kodi zonal 079 / +3979Kodi zonal:079     (+3979)
Qyteti/qyteza ose krahina:Sassari, Alghero

Shteti:

Italia


Kodi zonal 079 / +3979 (Italia)


Prefiksi 079 është kodi i zonës për Sassari, Alghero. Dhe Sassari, Alghero ndodhet në Italia. Nëse ndodheni jashtë Italia dhe dëshironi të telefononi një person në Sassari, Alghero, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Italia është +39, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sassari, Alghero, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +3979.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +3979 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sassari, Alghero për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 003979.
Llogaritësi I numrit të telefonit