Kodi zonal 0783 (+64783 / 0064783 / 01164783) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0783     (+64783)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Hamilton

Shteti:

Zelanda e Re / Aotearoa

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0783 / +64783 / 0064783 / 01164783, Zelanda e Re / Aotearoa (hyrja telefonike)


Prefiksi 0783 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Hamilton. Dhe Hamilton ndodhet në Zelanda e Re / Aotearoa. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re / Aotearoa dhe dëshironi të telefononi një person në Hamilton, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re / Aotearoa është +64 (0064), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hamilton, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64 783. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +64 783 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hamilton për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064 783.