Kodi zonal 071 (+35371 / 0035371 / 01135371) (hyrja telefonike)Kodi zonal 071 / +35371 / 0035371 / 01135371, Irlanda (hyrja telefonike)


Prefiksi 071 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Sligo, Manorhamilton, Carrick-on-Shannon. Dhe Sligo, Manorhamilton, Carrick-on-Shannon ndodhet në Irlanda. Nëse ndodheni jashtë Irlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Sligo, Manorhamilton, Carrick-on-Shannon, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irlanda është +353 (00353), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sligo, Manorhamilton, Carrick-on-Shannon, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +353 71. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +353 71 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sligo, Manorhamilton, Carrick-on-Shannon për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00353 71.