Kodi zonal 065 (+3265)Kodi zonal 065 / +3265, Belgjika


Prefiksi 065 është kodi i zonës për Mons (Bergen), Casteau. Dhe Mons (Bergen), Casteau ndodhet në Belgjika. Nëse ndodheni jashtë Belgjika dhe dëshironi të telefononi një person në Mons (Bergen), Casteau, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Belgjika është +32 (0032), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mons (Bergen), Casteau, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +32 65. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +32 65 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mons (Bergen), Casteau për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0032 65.