Kodi zonal 063 (+8263 / 008263 / 0118263) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:063     (+8263)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Jeollabuk-do

Shteti:

Korea Jugore

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 063 / +8263 / 008263 / 0118263, Korea Jugore (hyrja telefonike)


Prefiksi 063 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Jeollabuk-do. Dhe Jeollabuk-do ndodhet në Korea Jugore. Nëse ndodheni jashtë Korea Jugore dhe dëshironi të telefononi një person në Jeollabuk-do, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Korea Jugore është +82 (0082), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jeollabuk-do, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +82 63. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +82 63 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jeollabuk-do për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0082 63.