Kodi zonal 06 (+3906 / 003906 / 0113906) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:06     (+396)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Rome (Vatican City)

Shteti:

Italia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 06 / +3906 / 003906 / 0113906, Italia (hyrja telefonike)


Prefiksi 06 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Rome (Vatican City). Dhe Rome (Vatican City) ndodhet në Italia. Nëse ndodheni jashtë Italia dhe dëshironi të telefononi një person në Rome (Vatican City), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Italia është +39 (0039), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rome (Vatican City), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +39 06.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +39 06 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rome (Vatican City) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0039 06.