Kodi zonal 056 (+3256 / 003256 / 0113256) (hyrja telefonike)Kodi zonal 056 / +3256 / 003256 / 0113256, Belgjika (hyrja telefonike)


Prefiksi 056 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kortrijk (Courtrai), Comines-Warneton (Komen-Waasten), Mouscron (Moeskroen). Dhe Kortrijk (Courtrai), Comines-Warneton (Komen-Waasten), Mouscron (Moeskroen) ndodhet në Belgjika. Nëse ndodheni jashtë Belgjika dhe dëshironi të telefononi një person në Kortrijk (Courtrai), Comines-Warneton (Komen-Waasten), Mouscron (Moeskroen), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Belgjika është +32 (0032), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kortrijk (Courtrai), Comines-Warneton (Komen-Waasten), Mouscron (Moeskroen), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +32 56. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +32 56 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kortrijk (Courtrai), Comines-Warneton (Komen-Waasten), Mouscron (Moeskroen) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0032 56.