Kodi zonal 054 (+23454 / 0023454 / 01123454) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:054     (+23454)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Sapele

Shteti:

Nigeria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 054 / +23454 / 0023454 / 01123454, Nigeria (hyrja telefonike)


Prefiksi 054 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Sapele. Dhe Sapele ndodhet në Nigeria. Nëse ndodheni jashtë Nigeria dhe dëshironi të telefononi një person në Sapele, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Nigeria është +234 (00234), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sapele, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +234 54. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +234 54 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sapele për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00234 54.