Kodi zonal 05262 / +495262Kodi zonal:05262     (+495262)
Qyteti/qyteza ose krahina:Extertal

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal 05262 / +495262 (Gjermania)


Prefiksi 05262 është kodi i zonës për Extertal. Dhe Extertal ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Extertal, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Extertal, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +495262.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +495262 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Extertal për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00495262.
Llogaritësi I numrit të telefonit