Kodi zonal 046 / +23446Kodi zonal:046     (+23446)
Qyteti/qyteza ose krahina:Onitsha

Shteti:

Nigeria


Kodi zonal 046 / +23446 (Nigeria)


Prefiksi 046 është kodi i zonës për Onitsha. Dhe Onitsha ndodhet në Nigeria. Nëse ndodheni jashtë Nigeria dhe dëshironi të telefononi një person në Onitsha, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Nigeria është +234, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Onitsha, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +23446.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +23446 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Onitsha për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0023446.
Llogaritësi I numrit të telefonit