Kodi zonal 046 / +21346Kodi zonal:046     (+21346)
Qyteti/qyteza ose krahina:Tiaret, Tissemsilt, Relizane

Shteti:

Algjeria


Kodi zonal 046 / +21346 (Algjeria)


Prefiksi 046 është kodi i zonës për Tiaret, Tissemsilt, Relizane. Dhe Tiaret, Tissemsilt, Relizane ndodhet në Algjeria. Nëse ndodheni jashtë Algjeria dhe dëshironi të telefononi një person në Tiaret, Tissemsilt, Relizane, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Algjeria është +213, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tiaret, Tissemsilt, Relizane, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +21346.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +21346 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tiaret, Tissemsilt, Relizane për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0021346.
Llogaritësi I numrit të telefonit