Kodi zonal 045 (+39045)Kodi zonal 045 (+39045, Italia)


Prefiksi 045 është kodi i zonës për Verona. Dhe Verona ndodhet në Italia. Nëse ndodheni jashtë Italia dhe dëshironi të telefononi një person në Verona, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Italia është +39 (0039), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Verona, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +39 045.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +39 045 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Verona për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0039 045.