Kodi zonal 04432 (+494432 / 00494432 / 011494432) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:04432     (+494432)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Dötlingen-Brettorf

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 04432 / +494432 / 00494432 / 011494432, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 04432 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Dötlingen-Brettorf. Dhe Dötlingen-Brettorf ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Dötlingen-Brettorf, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dötlingen-Brettorf, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 4432. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 4432 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dötlingen-Brettorf për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 4432.