Kodi zonal 044 / +6644Kodi zonal 044 / +6644 (Tailanda)


Prefiksi 044 është kodi i zonës për Buri Ram, Chaiyaphum, Nakhon Ratchasima, Surin. Dhe Buri Ram, Chaiyaphum, Nakhon Ratchasima, Surin ndodhet në Tailanda. Nëse ndodheni jashtë Tailanda dhe dëshironi të telefononi një person në Buri Ram, Chaiyaphum, Nakhon Ratchasima, Surin, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tailanda është +66, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Buri Ram, Chaiyaphum, Nakhon Ratchasima, Surin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +6644.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +6644 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Buri Ram, Chaiyaphum, Nakhon Ratchasima, Surin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 006644.
Llogaritësi I numrit të telefonit