Kodi zonal 043 (+25443 / 0025443 / 01125443) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:043     (+25443)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Voi

Shteti:

Kenia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 043 / +25443 / 0025443 / 01125443, Kenia (hyrja telefonike)


Prefiksi 043 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Voi. Dhe Voi ndodhet në Kenia. Nëse ndodheni jashtë Kenia dhe dëshironi të telefononi një person në Voi, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kenia është +254 (00254), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Voi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +254 43. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +254 43 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Voi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00254 43.