Kodi zonal 043 (+21343 / 0021343 / 01121343) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:043     (+21343)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Tlemcen, Ain Temouchent

Shteti:

Algjeria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 043 / +21343 / 0021343 / 01121343, Algjeria (hyrja telefonike)


Prefiksi 043 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tlemcen, Ain Temouchent. Dhe Tlemcen, Ain Temouchent ndodhet në Algjeria. Nëse ndodheni jashtë Algjeria dhe dëshironi të telefononi një person në Tlemcen, Ain Temouchent, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Algjeria është +213 (00213), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tlemcen, Ain Temouchent, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +213 43. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +213 43 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tlemcen, Ain Temouchent për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00213 43.