Kodi zonal 04 (+9714 / 009714 / 0119714) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:04     (+9714)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Dubai

Shteti:

Emiratet e Bashkuara Arabe

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 04 / +9714 / 009714 / 0119714, Emiratet e Bashkuara Arabe (hyrja telefonike)


Prefiksi 04 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Dubai. Dhe Dubai ndodhet në Emiratet e Bashkuara Arabe. Nëse ndodheni jashtë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe dëshironi të telefononi një person në Dubai, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Emiratet e Bashkuara Arabe është +971 (00971), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dubai, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +971 4. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +971 4 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dubai për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00971 4.