Kodi zonal 039 (+2739 / 002739 / 0112739) (hyrja telefonike)Kodi zonal 039 / +2739 / 002739 / 0112739, Afrika e Jugut (hyrja telefonike)


Prefiksi 039 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Port Shepstone, Eastern Pondoland. Dhe Port Shepstone, Eastern Pondoland ndodhet në Afrika e Jugut. Nëse ndodheni jashtë Afrika e Jugut dhe dëshironi të telefononi një person në Port Shepstone, Eastern Pondoland, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Afrika e Jugut është +27 (0027), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Port Shepstone, Eastern Pondoland, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +27 39. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +27 39 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Port Shepstone, Eastern Pondoland për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0027 39.