Kodi zonal 0369 / +373369Kodi zonal:0369     (+373369)
Qyteti/qyteza ose krahina:Hîncești

Shteti:

Moldavia


Kodi zonal 0369 / +373369 (Moldavia)


Prefiksi 0369 është kodi i zonës për Hîncești. Dhe Hîncești ndodhet në Moldavia. Nëse ndodheni jashtë Moldavia dhe dëshironi të telefononi një person në Hîncești, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Moldavia është +373, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hîncești, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +373369.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +373369 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hîncești për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00373369.
Llogaritësi I numrit të telefonit