Kodi zonal 036 (+85536 / 0085536 / 01185536) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:036     (+85536)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Kep

Shteti:

Kamboxhia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 036 / +85536 / 0085536 / 01185536, Kamboxhia (hyrja telefonike)


Prefiksi 036 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kep. Dhe Kep ndodhet në Kamboxhia. Nëse ndodheni jashtë Kamboxhia dhe dëshironi të telefononi një person në Kep, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kamboxhia është +855 (00855), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kep, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +855 36. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +855 36 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kep për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00855 36.