Kodi zonal 035325 (+4935325 / 004935325 / 0114935325) (hyrja telefonike)Kodi zonal 035325 / +4935325 / 004935325 / 0114935325, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 035325 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Rückersdorf b Finsterwalde. Dhe Rückersdorf b Finsterwalde ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Rückersdorf b Finsterwalde, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rückersdorf b Finsterwalde, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 35325. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 35325 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rückersdorf b Finsterwalde për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 35325.