Kodi zonal 03462 (+543462 / 00543462 / 011543462) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:03462     (+543462)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Santa Fe

Shteti:

Argjentina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 03462 / +543462 / 00543462 / 011543462, Argjentina (hyrja telefonike)


Prefiksi 03462 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Santa Fe. Dhe Santa Fe ndodhet në Argjentina. Nëse ndodheni jashtë Argjentina dhe dëshironi të telefononi një person në Santa Fe, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Argjentina është +54 (0054), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Santa Fe, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +54 3462. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +54 3462 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Santa Fe për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0054 3462.