Kodi zonal 0344 (+64344 / 0064344 / 01164344) (hyrja telefonike)



Kodi zonal 0344 / +64344 / 0064344 / 01164344, Zelanda e Re (hyrja telefonike)


Prefiksi 0344 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Queenstown, Cromwell, Alexandra, Wanaka, Ranfurly, Roxburgh. Dhe Queenstown, Cromwell, Alexandra, Wanaka, Ranfurly, Roxburgh ndodhet në Zelanda e Re. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Queenstown, Cromwell, Alexandra, Wanaka, Ranfurly, Roxburgh, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re është +64 (0064), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Queenstown, Cromwell, Alexandra, Wanaka, Ranfurly, Roxburgh, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64 344. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +64 344 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Queenstown, Cromwell, Alexandra, Wanaka, Ranfurly, Roxburgh për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064 344.