Kodi zonal 03424 (+2333424 / 002333424 / 0112333424) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:03424     (+2333424)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Donkorkrom

Shteti:

Gana

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 03424 / +2333424 / 002333424 / 0112333424, Gana (hyrja telefonike)


Prefiksi 03424 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Donkorkrom. Dhe Donkorkrom ndodhet në Gana. Nëse ndodheni jashtë Gana dhe dëshironi të telefononi një person në Donkorkrom, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gana është +233 (00233), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Donkorkrom, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +233 3424. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +233 3424 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Donkorkrom për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00233 3424.