Kodi zonal 03409 (+643409 / 00643409 / 011643409) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:03409     (+643409)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Queenstown

Shteti:

Zelanda e Re

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 03409 / +643409 / 00643409 / 011643409, Zelanda e Re (hyrja telefonike)


Prefiksi 03409 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Queenstown. Dhe Queenstown ndodhet në Zelanda e Re. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Queenstown, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re është +64 (0064), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Queenstown, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64 3409. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +64 3409 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Queenstown për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064 3409.