Kodi zonal 032 (+38732 / 0038732 / 01138732) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:032     (+38732)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Zenica-Doboj

Shteti:

Bosnja dhe Hercegovina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 032 / +38732 / 0038732 / 01138732, Bosnja dhe Hercegovina (hyrja telefonike)


Prefiksi 032 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Zenica-Doboj. Dhe Zenica-Doboj ndodhet në Bosnja dhe Hercegovina. Nëse ndodheni jashtë Bosnja dhe Hercegovina dhe dëshironi të telefononi një person në Zenica-Doboj, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bosnja dhe Hercegovina është +387 (00387), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Zenica-Doboj, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +387 32. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +387 32 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Zenica-Doboj për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00387 32.