Kodi zonal 03 (+9723 / 009723 / 0119723) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:03     (+9723)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Tel Aviv

Shteti:

Izraeli

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 03 / +9723 / 009723 / 0119723, Izraeli (hyrja telefonike)


Prefiksi 03 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tel Aviv. Dhe Tel Aviv ndodhet në Izraeli. Nëse ndodheni jashtë Izraeli dhe dëshironi të telefononi një person në Tel Aviv, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Izraeli është +972 (00972), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tel Aviv, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +972 3. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +972 3 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tel Aviv për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00972 3.