Kodi zonal 03 (+323 / 00323 / 011323) (hyrja telefonike)Kodi zonal 03 / +323 / 00323 / 011323, Belgjika (hyrja telefonike)


Prefiksi 03 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Antwerp (Antwerpen/Anvers), Sint-Niklaas. Dhe Antwerp (Antwerpen/Anvers), Sint-Niklaas ndodhet në Belgjika. Nëse ndodheni jashtë Belgjika dhe dëshironi të telefononi një person në Antwerp (Antwerpen/Anvers), Sint-Niklaas, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Belgjika është +32 (0032), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Antwerp (Antwerpen/Anvers), Sint-Niklaas, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +32 3. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +32 3 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Antwerp (Antwerpen/Anvers), Sint-Niklaas për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0032 3.