Kodi zonal 02548 (+492548 / 00492548 / 011492548) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:02548     (+492548)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Dülmen-Rorup

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 02548 / +492548 / 00492548 / 011492548, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 02548 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Dülmen-Rorup. Dhe Dülmen-Rorup ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Dülmen-Rorup, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dülmen-Rorup, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 2548. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 2548 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dülmen-Rorup për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 2548.