Kodi zonal 023 (+2723 / 002723 / 0112723) (hyrja telefonike)Kodi zonal 023 / +2723 / 002723 / 0112723, Afrika e Jugut (hyrja telefonike)


Prefiksi 023 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Worcester and greater Karoo. Dhe Worcester and greater Karoo ndodhet në Afrika e Jugut. Nëse ndodheni jashtë Afrika e Jugut dhe dëshironi të telefononi një person në Worcester and greater Karoo, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Afrika e Jugut është +27 (0027), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Worcester and greater Karoo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +27 23. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +27 23 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Worcester and greater Karoo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0027 23.