Kodi zonal 023 (+21323 / 0021323 / 01121323) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:023     (+21323)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Algiers

Shteti:

Algjeria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 023 / +21323 / 0021323 / 01121323, Algjeria (hyrja telefonike)


Prefiksi 023 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Algiers. Dhe Algiers ndodhet në Algjeria. Nëse ndodheni jashtë Algjeria dhe dëshironi të telefononi një person në Algiers, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Algjeria është +213 (00213), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Algiers, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +213 23. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +213 23 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Algiers për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00213 23.