Kodi zonal 02265 (+492265 / 00492265 / 011492265) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:02265     (+492265)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Reichshof-Eckenhagen

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 02265 / +492265 / 00492265 / 011492265, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 02265 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Reichshof-Eckenhagen. Dhe Reichshof-Eckenhagen ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Reichshof-Eckenhagen, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Reichshof-Eckenhagen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 2265. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 2265 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Reichshof-Eckenhagen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 2265.